Organizacja pożytku publicznego  
 
program do pit - darmowy


Syberyjskie wakacje

W Irkucku, dzięki środowisku polonijnemu, skupionemu w Towarzystwie „Ogniwo”, wszyscy z utęsknieniem czekali na przyjazd Polaków. Wywołał on tam sporą sensację - w końcu Syberia to raczej niecodzienny kierunek wakacyjnych wyjazdów dzieci z Polski.
Naszym przyjazdem zainteresowały się miejscowe media. Zorganizowano konferencję prasową w redakcji „Komsomolskiej Prawdy”, którą transmitowały także regionalne telewizja i radio. Dużą atrakcją dla obu stron były spotkania z miejscowymi Polonusami, na których dzieci wymieniały się adresami oraz drobnymi prezentami. Furorę zrobiły szaliki kibiców piłkarskich z napisem „POLSKA” i koszulki w narodowych barwach z orzełkiem.


Gospodarze starali się pokazać jak najwięcej, dlatego wycieczkom w piękne okolice Bajkału nie było końca. Do najciekawszych zaliczyć należy pobyt w Listwiance i w architektoniczno-etnograficznym skansenie w Talcy. Odtworzono tam syberyjskie miasto z drugiej połowy XIX wieku. W takich miastach i osadach mieszkali nasi przodkowie-polowali, łowili ryby, wyrabiali garnki i ozdoby z gliny.
Na dalekiej Syberii żyło wielu znakomitych polskich uczonych, którzy poważnie przyczynili się do rozkwitu ziem nadbajkalskich oraz do zbadania i opisania fauny i flory tego jeziora, które skupia jedną piątą zasobów słodkiej wody znajdującej się na kuli ziemskiej.
Z Bajkałem związanych jest wiele podań i legend. Jedna z najpiękniejszych opowiada o tym, że stary Bajkał miał 334 synów (rzeki wpadające do Bajkału) i tylko jedną córkę o imieniu Angara (jedyna rzeka wypływająca z jeziora). Była piękna, kapryśna i bardzo rozpieszczona przez braci i ojca. Zakochała się w Jenisieju i wbrew ojcu zdecydowała połączyć się z nim na zawsze.
Ten pobyt dzieci będą pamiętać przez długie lata. Historia przy ich udziale zatoczyła ogromne koło. Zaledwie 200 lat wstecz były to miejsca kaźni naszych przodków. Dzisiaj możemy być serdecznie witani przez miejscowa ludność i czuć się dumni ze spuścizny, jaką pozostawili na Syberii nasi pradziadowie.

PRETekst

Licznik odwiedzin
Licznik
 
  
Accurate Związek Nauczycielstwa Polskiego Geneza
warszawa.naszemiasto.pl IKEA